Alçıpan Tavan ve Asma Tavan Sistemleri - Bilicitürk İnşaat

Asma Tavan Nedir?

Asma tavan nedir, yaşam alanlarımızda ya da yaşam alanlarımızın dışındaki yapıların tavanlarına özel olarak yapılan dekoratif amaçlı yapılardır. Bu uygulama sayesinde tavanda bulunan boru, kablo, havalandırma gibi unsurlar rahatlıkla gizlenebilmekte ve gerektiği süreçte kolayca ara bölmelere ulaşılabilmektedir. Örnek verilecek olursa; ortamdaki düşük döşeme, kalın tesisat borularının tavandan açıkça geçmesi gibi oluşan görüntü bozukluklarına en estetik ve faydalı dekorasyon tercihi bu tip bir tavan yaptırmaktır.

Bahsettiğimiz tavan tipi genel olarak alçıpandan yapılsa da ortamın ihtiyacına göre suntalam, metal tavan, taş yünü gibi farklı malzemelerden de üretilerek ortama farklı bir hava katılabilmektedir. Buradaki en önemli unsur, kullanılacak tavan malzemesi her ne olursa olsun işinde uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Çünkü bu uygulama öncesinde çokça yapılmış pratiklere ihtiyaç duymaktadır, bu nedenle de işi bilen bir usta ile çalışmanız önerilmektedir.

Alçıpan Asma Tavan Özellikleri

En çok kullanılan asma tavan dekorasyon malzemesi olan alçıpan asma tavan ile ister led ışıklı ister led ışıksız şekilde bir tavan uygulaması yapılabilmektedir. Hem elektrik tesisatının hem de sıhhi tesisatın kolaylıkla döşenebilmesine imkân sağlayan bu yapı, özellik olarak ortamın akustiğini düzenleyebilmekte ve olası bir yangın durumunda dayanıklı bir yapı gösterebilmektedir. İç mekânların tavanlarında (evlerde sık sık rastladığımız gibi) çoğunlukla kullanılan alçıpan tavan modeli hem dekoratif bir ortam oluşturmakta hem de tavan dizaynını estetik bir şekilde göstermektedir.